Jakie są zalety książek w postaci audiobooka?

Lubimy książki. Zwykle jednak z trudem przychodzi nam rozpoczęcie czytania. Musimy mieć sprzyjające warunki i musimy czuć, że to dobry czas na książkę. To powinno być normalne. Niektórzy ludzie czytają fragmenty, które sprawiają, że łatwo wskoczyć do książki. Inni muszą wgryźć się w historię i żuć ją przez długi czas, aby zmiękła. Co więc zrobić, gdy pragnienie historii jest, a warunków do czytania po prostu brak? Możemy wtedy sięgnąć po audiobook.

Interpretacja lektora wzbogaca książkę

Kiedy słuchamy książki czytanej przez kogoś, nieświadomie zaczynamy słuchać jego wyjaśnień. Jak moduluje głos, jak akcentuje słowa, jak “gra” swoim głosem w odbiór historii. Oczywiście, zdarza się słuchać książek, w których lektor był tak okrutny, że książka cierpiała od samego pukania do drzwi, lecz na szczęście w większości przypadków jest przeciwnie. Lubimy słuchać ulubionych głosów. Dobry lektor potrafi wydobyć z książki więcej emocji, ale audiobooki są na wyższym poziomie, bo wraz z narratorem jest zwykle duża obsada, własna ścieżka dźwiękowa, a czasem muzyka podkreślająca klimat sceny. Znakomite produkcje tego typu są jak filmy do słuchania.

Jak słuchanie książek rozwija mózg?

Jest taki ruch, który nazywa się “czytaj dzieciom”. Idea jest taka, że jeśli czytasz swoim dzieciom, będą się one lepiej rozwijać emocjonalnie i pobudzać swoją wyobraźnię. Ale można się rozwijać przez całe życie, więc audiobook może z czasem przejąć rolę czytającego rodzica. Dodatkowo, podczas słuchania:

  • aktywujemy inne obszary mózgu niż podczas czytania;
  • pobudzamy nową aktywność neuronów;
  • uczymy mózg lepszego przyswajania informacji ze słuchania.

Nawet jeśli wydaje się, że nie jesteśmy w stanie skupić się na treści słuchanej książki, wystarczy zaangażować się.

Można słuchać i robić inne rzeczy w tym samym czasie

Największa zaleta audiobooków to fakt, że można ich słuchać nawet wtedy, gdy robi się coś innego. Kiedy oczy bolą od pracy przy komputerze, a czytanie papierowej książki jest, jak wbijanie szpilki w rogówkę, możesz zgasić światło, usiąść i posłuchać, czego tylko chcesz. Każda czynność, której nie przerywają słuchawki, może okazać się cudowną przygodą.

Audiobooki nic nie ważą

Książki papierowe ważą same siebie. Nawet e-booki wymagają czytnika e-booków, ponieważ czytanie na tablecie, komputerze czy telefonie bardzo męczy oczy. Do słuchania audiobooków wystarczą słuchawki, ponieważ cała książka mieści się wygodnie w telefonie i można ją nosić przy sobie.